Ricasoli 1141 – Castello di Brolio O vinařství Foto Výběr vín

Největší vinařství v apelaci Chianti classico, pozemky se rozkládají na sever od Sieny v okolí Castello di Brolio, oblast Gaiole in Chianti a Castelnuovo Berardegna. Celkem 1200 ha, z toho 300 ha zemědělství, 235 ha vinice a 26 ha olivy. Nadmořská výška od 180 do 490 m/m, expozice na jihozápad. Hlavní odrůda Sangiovese je na vinicích v okolí Castello di Brolio.

Barone Bettino Ricasoli v r. 1872 definoval tzv. „formula Chianti“, kromě Sangiovese bylo tehdy přípustné přídání bílých odrůd. Od té doby se složení Chianti změnilo, zejména v souvislosti se založením Consorzio di Chianti (založeno 1924, sdružuje 480 vinařů, z toho 342 prodává víno se svou vlastní etiketou) denominací Chianti classico a vymezením oblasti produkce tohoto vína.

Původně byly do Consorzia zahrnuty 3 oblasti (Rada, Gaiole a Castellina) v současné době je jich osm. Castello di Brolio je stále nejvýznamnějším producentem Chianti classico a jejich základní víno převyšuje svým buketem i chuťovými vlastnostmi ostatní Chianti.

Výběr vín